ՀՀ Ազգային ժողովը հունվարի 20-ի հերթական նիստում քննարկել է Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի անդամի ընտրության հարցը:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովն այդ պաշտոնում ընտրելու համար առաջարկել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից առաջադրված Հակոբ Հակոբյանի թեկնածությունը:
Հակոբ Հակոբյանի կենսագրությունն ու աշխատանքային ուղին ներկայացրել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանը: Հակոբ Հակոբյանը, ով հայտնի է նաեւ Հակոբ Մովսես գրական կեղծանվամբ, ծնվել է 1952 թվականին,  կրթությամբ բանասեր է, թարգմանիչ, աշխատել է որպես ուսուցիչ, սրբագրիչ, գրական աշխատող, խմբագիր, ՀՀ մշակույթի նախարար:
Ելույթ ունենալով՝ Հակոբ Հակոբյանը ներկայացրել է իր պատկերացումները մեդիադաշտի վերաբերյալ՝ ընդգծելով դրան  առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնելու անհրաժեշտությունը, քանի որ, ըստ նրա՝ «տեղեկատվությունը հասարակության, ինչպես նաեւ պետության բերանն է,  նաեւ՝ ականջը»:
«Այսօրվա մեր բոլոր իրողությունները, թե՛ քաղաքական, թե՛ հասարակական, տեղավորված են այդ դաշտում»,-ասել է նա: Թեկնածուն  անդրադարձել է այն խնդիրներին, որոնք նկատել է տեսալսողական մեդիադաշտում, ներկայացրել դրանց լուծման իր տեսլականն ու պատկերացումները, կարեւորել հեռուստատեսությունում կրթական նյութերի առկայությունը:

20 января на очередном заседании Национальное Собрание обсудило вопрос избрания члена Комиссии по телевидению и радио.
Постоянная комиссия НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта выдвинула для избрания на эту должность кандидатуру А.Акопяна, предложенную фракцией “Гражданский договор”.
Член фракции “Гражданский договор” Г.Арсенян представил биографию и деятельность А.Акопяна. Кандидат, также известный как Акоп Мовсес, родился в 1952 г., филолог, переводчик, педагог, литработник, редактор, экс-министр культуры РА.
В своем выступлении А.Акопян представил свое видение медиаполя, подчеркнув необходимость уделять ему особое внимание, так как “информация – уста   и уши общества и государства”.
“Все наши сегодняшние реалии, как политические, так и общественные, находятся в этой сфере", - отметил он. Кандидат коснулся замеченных им проблем в аудиовизуальных медиа, представил мнения   и идеи по их решению, подчеркнул важность образовательных программ на телевидении.